lucie laštovičková

architektura

grafický
design

volná
kresba

tvorba webu

chen taiji

biografie

kontakt

         

 

historie

 

lucielast@lucielast.cz
+420774515702

 

kurzy

systém výuky

sestavy

 
 

legenda  o  vzniku  taiji  chuan

Chang San-feng žil na sklonku dynastie Sung ve 13.století.
Po studiích kung-fu, chi-kungu a zenu v klášteře Shao-lin pokračoval ve cvičení bojových umění v Chrámu purpurového vrcholu na hoře Wu-dang, jedné z nejdůležitějších taoistických posvátných hor.
Jenoho dne byl svědkem souboje mezi hadem a jeřábem. Viděl, že každé zvíře dokáže instinktivně v boji nasadit své vrozené schopnosti sebeobrany. I pomyslel si: kdyby člověk uměl účinně využít schopnosti zvířat, smysluplné i pro člověka, kombinovat je, mohl by z toho odvodit nanejvýš působivé bojové umění. Nato strávil několik let studiem pohybů a taktik různých zvířat.
Během putování po vrcholcích Wu-dangu shlížel dolů do údolí a pozoroval, jak oblaka táhnou kolem hrozivých štítů ve spirálách. Došel k závěru, že při boji nesmí jít o vzdorný odpor a blokování protivníkových akcí, nýbrž naopak o absorbující, rozvolňující a plynulé pohyby.
Pozměnil tvrdé shao-lin kung-fu v jemnější styl nazývaný Dlouhá pěst
wu-dang, ten se později vyvinul v Taiji chuan..

 

taiji chuan rodiny chen

Chen Wang-ting žil v 17.století, byl generálem dynastie Ming a členem 9.generace rodu Chen z Chen jia-gou neboli Sídla rodiny Chen v kraji Wen, provincii Henan.
Když byla dynastie Ming nahrazena dynastií Ching, odebral se Chen Wang-ting do Chenjiagou na odpočinek, aby zde trávil svůj čas studiem literatiry a bojových umění, což později vyústilo ve vyvinutí stylu chen taiji chuan, jehož základem je wu-tang kung-fu, které bylo Chen Wang-tingovi předáno následovateli umění vyvinutého Chang San-fengem v rámci jeho působení v armádě.
Taiji chuan bylo původně vyučováno pouze mezi členy rodiny Chen.
Do 18.století se v rámci systému vyvinuly dva podstyly: Stará forma, představovaná Chen Chang-sinem (1771-1853) a Nová forma, představovaná Chen You-penem. Chen Jing-ping (1795-1868), který se Novou formu naučil od Chen You-pena, pozice doplnil o malé kruhové pohyby, jeho podstyl je známý jako Malá forma. Chen Jing-ping se později přestěhoval do Chao-pao, kde svůj styl učil žáky mimo rodinu Chen, proto se stylu říká také Chao-pao.

 

vznik stylu yang

Existuje ještě čtvrtá, tzv. Velká forma, která vznikla později v taiji chuan stylu Yang. Jeho zakladatelem se stal Yang Lu-chan (1799-1872), který se tajně naučil Starou formu rodiny Chen (podle legendy se do rodiny vetřel jako sluha).
Pohyby Staré formy později zjednodušil a vytvořil tak vlastní styl známý jako Yang taiji. Tento styl pak vyučoval v Pekingu.